تهیه سند چشم‌انداز و برنامه استراتژیک BIM در استان تهران

“سند چشم‌انداز و برنامه بلند مدت پیاده‌سازی BIM در پروژه‌های عمرانی استان تهران” به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران و توسط دفتر مدیریت پروژه و مدلسازی اطلاعات ساخت در دانشگاه صنعتی شریف، از سال 1399 تا سال 1400 تهیه گردید. این سند با هدف تعیین مشخصات، الزامات، امکانات و زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه مدلسازی اطلاعات ساخت (BIM) در پروژه‌های عمرانی استان تهران، به صورت پایلوت، و پس از آن در سایر نقاط کشور تعریف شده است.

لینک دانلود سند چشم انداز و برنامه بلند مدت پیاده‌سازی BIM در پروژه‌های عمرانی استان تهران

همچنین مجموعه سمینارهای آموزشی سند چشم‌انداز و برنامه استراتژیک BIM در استان تهران توسط PMBIM و به میزبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران برگزار شده است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص سند چشم انداز BIM به این لینک مراجعه بفرمایید.

پیاده‌سازی برنامه استراتژیک BIM

با توجه به تکمیل سند چشم‌انداز و برنامه استراتژیک پیاده‌سازی BIM، مراحل پیاده‌سازی سند توسط دفتر مدیریت پروژه و مدلسازی اطلاعات ساخت شریف به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در جریان است. نتایج اخذ شده از روند پیاده‌سازی این سند به مرور در این صفحه به روز رسانی و بارگذاری خواهد شد.

تهیه برنامه سند چشم‌انداز و برنامه استراتژیک پیاده‌سازی BIM در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف

در چند سال اخیر PMBIM توانسته است که با موافقیت سند برنامه استراتژیک BIM را در 7 سازمان بزرگ متولی و مجری پروژه‌های عمرانی در کشور شامل:

  • سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران
  • سازمان آب منطقه‌ای استان تهران
  • سازمان آب و فضلاب استان تهران
  • سازمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان تهران
  • شهرداری اسلامشهر
  • اداره کل راه و شهرسازی استان تهران
  • اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس استان تهران

تهیه نماید.

هم‌اکنون PMBIM برای انجام مراحل پیاده‌سازی برنامه استراتژیک BIM در این سازمان‌ها، در تعامل با این سازمان‌ها قرار دارد. مراحل اجرایی پیاده‌سازی BIM در برخی از این سازمان‌ها نیز شروع شده است.

 

تهیه راهنمای جایگاه و نقش مهندسین مشاور در سند چشم انداز و برنامه بلندمدت پیاده سازی مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM)

PMBIM راهنمای جایگاه و نقش مهندسین مشاور در سند چشم انداز و برنامه بلندمدت پیاده سازی BIM را نیز به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران تهیه کرده است.

لینک دانلود راهنمای جایگاه و نقش مهندسین مشاور در سند چشم انداز و برنامه بلندمدت پیاده سازی مدل سازی اطلاعات ساخت (BIM)

لینک مطلب

مجموعه سمینارهای آموزشی توسط PMBIM برای جامعه مهندسین مشاور و جامعه علمی کشور برگزار شده است:

 لینک ویدیو در آپارات

مدل شریف برای ارزیابی سطح آمادگی سازمانی جهت پیاده‌ سازی  BIM

تجارب با ارزش PMBIM در تهیه برنامه استراتژیک پیاده‌سازی BIM در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف سبب شده است که PMBIM بتواند خود را به عنوان پیشرو و متولی این مهم در کشور مطرح نماید و برای اولین بار اقدام به تهیه سند بومی “مدل شریف برای ارزیابی سطح آمادگی سازمانی جهت پیاده‌ سازی  در کشور نماید. این سند به عنوان یک محصول دیجیتال با همکاری شرکت خبرگان کلیم و پیمان ساخت شریف (دکتر کلیم) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده است و مجوز انتشار دریافت کرده است. با استفاده از مدل و الگوهای کاربردی بومی تهیه شده در این سند، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف متولی و مجری پروژه‌های عمرانی، شامل کارفرمایان، مهندسین مشاور و پیمانکاران، می‌توانند به صورت گام به گام و ساختارمند اقدام به ارزیابی میزان آمادگی خود برای پیاده‌سازی مدل‌سازی اطلاعات ساخت در پروژه‌های عمرانی خود نمایند و فعالیت‌های مورد نیاز برای کسب آمادگی‌های لازم برای پیاده‌سازی BIM در سازمان خود را شناسایی کنند. البته، مدیران و صاحبان این شرکت‌ها باید توجه داشته باشند که با وجود در دسترس بودن مدل و الگوی کاربردی بومی پیاده‌سازی BIM، همیشه و در همه حال می‌توانند بر روی کمک و ارائه خدمات مشاوره PMBIM در مراحل مختلف ارزیابی آمادگی سازمان و تهیه برنامه استراتژیک BIM حساب کنند.