در راستای حمایت از تولید ملی و افزایش مزایای رقابتی تولید کنندگان ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی، کتابخانه‌ی ملی اشیاء مدل‌سازی اطلاعات ساخت (NLBO) طرح ویژه‌ی مدل واقعیت افزوده (Augmented Reality یا AR) را برگزار می‌کند. در این طرح ویژه، تیم توسعه دهنده‌ی NLBO تصمیم دارد تا برای مدتی محدود اقدام به ایجاد رایگان مدل واقعیت افزوده برای یکی از محصولات منتخب تولید کنندگان ایرانی و ارائه‌ی آن در وب سایت‌های NLBO و تولید کنندگان نماید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر و استفاده از این فرصت طلایی، به وب سایت NLBO رفته و اطلاعات خود در فرم پیش‌بینی شده در آن صفحه ثبت نمایید.

لینک ثبت نام

واقعیت افزوده (AR) چیست و چه مزایایی دارد؟

واقعیت افزوده (Augmented Reality) یک فناوری است که امکان ادغام دنیای واقعی با داده‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند. به عبارت دیگر داده‌های دیجیتالی بر اساس تولیدات کامپیوتری که از طریق دریافت و پردازش اطلاعات کاربر توسط سنسورهای ورودی مانند صدا، ویدئو، تصاویر گرافیکی یا داده‌های GPS می‌باشد، ایجاد می‌شود. در این فناوری معمولاً چیزی کم نمی‌شود بلکه فقط عناصری اضافه می‌شود. برخی از مزایای این فناوری عبارتند از :

  • افزایش کیفیت محصولات: با استفاده از این فناوری و نمایش محصولات در محیط واقعیت افزوده، می‌توان مشکلات را در مراحل طراحی و ساخت بهبود بخشید و در نتیجه محصولات با کیفیت‌تری تولید کرد.
  • شناسایی نیازهای مشتریان: با استفاده از واقعیت افزوده، مشتریان می‌توانند به راحتی محصولات را در محیط سه بعدی مشاهده کنند و درک بهتری از آنها داشته باشند. بنابراین می‌توان با ایجاد مدل‌های سه بعدی واقعیت افزوده از طراحی‌های محصولات، نیازهای مشتریان را شناسایی کرده و محصولاتی با کیفیت و مطابق با نیازهای آنها تولید کرد.
  • ارائه تجربه واقعی به مشتریان: با استفاده از واقعیت افزوده، مشتریان می‌توانند محصولات را در محیط واقعی مشاهده کنند و قبل از خرید، محصولات را به صورت واقعی در محیط خود تجربه کنند و بهترین تصمیم را بگیرند.
  • افزایش سرعت تصمیم‌گیری: با استفاده از واقعیت افزوده، مشتریان می‌توانند به صورت سریع و آسان محصولات را در محیط سه بعدی مشاهده کرده و تصمیم‌گیری سریع‌تری داشته باشند که این امر به تولید کنندگان کمک می‌کند تا زمان را برای تصمیم‌گیری مشتریان کوتاه کنند و به دلیل سرعت بیشتر، فروش بیشتری داشته باشند.

 

دسته‌ها: مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مقالات مرتبط

نشست مجازی توسعه‌ی کتابخانه‌ی ملی اشیاء BIM، تحولی در صنعت ساختمان

رویدادها, مقالات
به مناسبت هفته‌ی پژوهش برگزار می‌گردد: نشست مجازی با موضوع توسعه‌ی کتابخانه‌ی ملی اشیاء مدل‌سازی اطلاعات ساخت، تحولی در صنعت ساختمان ارائه توسط تیم پژوهشی دفتر مدیریت پروژه و مدل‌سازی…
بیش تر بخوانید
نمونه‌ای صفحه انتخاب شئ در کتابخانه اشیاء

کتابخانه اشیاء مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM)، بستری برای کارآمدسازی صنعت ساخت

مقالات
شئ BIM چیست؟ مدل‌های BIM با استفاده از مجموعه‌ای از اشیاء پارامتریک از قبل ایجاد شده ایجاد می‌شوند، که اجزاء یا کامپوننت‌های مختلف تشکیل دهنده ساختمان، مانند دیوار، در، پنجره…
بیش تر بخوانید
مدل پیشنهادی مقاله برای استفاده از BIM در نگهداشت صنایع تولیدی

آیا BIM میتواند در حل مشکلات موجود در نگهداشت سیستم‌های تولیدی کمک کند؟

مقالات
استفاده روزافزون از تکنولوژی‌های هوشمند و پیچیده در صنایع تولیدی منجر به پیدایش مسائل جدیدی در سیستم‌های نگهداشت این صنایع در سال‌های اخیر شده است. در این پژوهش، یک مرور…
بیش تر بخوانید
نمایی از مدل مفهومی BIM تهیه شده برای پروژه قطار شهری

استفاده از مدلسازی اطلاعات ساخت در فاز اول متروی تهران-اسلامشهر

مدل‌سازی اطلاعات ساخت (BIM) شبیه‌سازی سه بعدی شیء‌گرا از اجزای پروژه است که بین ذینفعان مختلف در مراحل طراحی، ساخت و نگهداری به اشتراک گذاشته می‌شود. در چند سال اخیر…
بیش تر بخوانید

آخرین مقالات پایگاه دانش